Rap Müzik ve Günümüzdeki Yeri

Makaleler     8 Mayıs 2020
Rap Müzik ve Günümüzdeki Yeri

Rap müzik denilince akla genelde yeni nesil müzik dinleyen kesim gelmektedir. Bu durumun nedeni rap müzik denilen oluşumunun son 15 yıl içerisinde oldukça hızlı bir şekilde gelişim göstermesidir. Rap müzik 10 yıl öncesine kadar dünya genelinde pek dinlenmeyen bir müzik tarzı olmasına rağmen günümüzde oldukça fazla rağbet gören ve neredeyse pop tarzı müzik ile yarışacak kadar önemli bir noktaya ulaşmayı başarmıştır. Rap tarzı müziğin gelişmesi ile birlikte bu tarz müziği icra eden kişiler de artarak gelişim göstermişlerdir.

Rap Müzik Günümüze Kadar Nasıl Gelişme Gösterdi?

Rap tarzı müzik türünün son yıllarda müthiş bir başarı yakalamış olması bir gerçek. Peki bu değişik müzik türünün bu kadar kısa sürede dünya genelinde tanınıp dinlenmesindeki temel nedenler nelerdir?

 

Rap müzik tarzının nasıl gelişim gösterdiğini anlamak için bu müzik türünü dinleyen kişilerin hangi şeylerden ve ne yapmaktan hoşlandıklarının belirlenmesi de gereklidir. Rap tarzı müzik türü günümüzde genç nesil olarak tanımlanan 13 yaş ve üstü jenerasyon kişiler tarafından büyük bir oranda dinlenme popülaritesine sahiptir. Bu yaş kesimindeki bireylerin rap müzik türünden hoşlanmalarının sebebi belki de rap müzik ile erken yaşlarda tanışıp bu müzik ile büyümüş olmalarından kaynaklıdır.

Dünya Genelinde Tanınan Ünlü Rap çiler ve Tarzları

Rap müzik piyasası dünya genelinde gelişme gösterirken bu tarz müziği icra eden kişilerin de ünlenmesi ve hayran kitlelerinin çoğalması da elbette gelişme gösterecektir. Bu durumda rap müzik sanatçıları eskiden olduklarından çok daha iyi yerlere ulaşmış durumdalar. Peki rap tarzı müzik ile uğraşan başlıca sanatçılar kimlerdir?

 

  1. Eminem: Eminem sahne adıyla bilinen Marshall Bruce Mathers, 2000’li yılların başından beri rap müzik yapmakta ve bunu günümüzde de devam ettirmektedir. Eminem’in ilk albümü olan ‘The Slim Shady LP’ tüm dünya genelinde beğenilmiş ve bu albüm ile tanınmıştır.

 

  1. Snoop Dogg: Gerçek adı Calvin Cordozar Broadus, Jr olan Amerikalı rapçi, ‘Doggystyle adlı albüm ile ismini duyurmayı başarmıştır.

 

  1. Lil Pump: ‘New School’ adı verilen yeni tür Mumble Rap tarzı müzik yapmaktadır. Henüz 17 yaşındayken çıkardığı ‘Lil Pump’ albümü tüm dünya genelinde beğenilmiş ve tanınmıştır.

 

  Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
*Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.