Müzik Kulağı Geliştirme ve Makamları Ayırt Edebilme

Müzik Kulağı Geliştirme ve Makamları Ayırt Edebilme

Makaleler     8 Mayıs 2020
Müzik Kulağı Geliştirme ve Makamları Ayırt Edebilme

Merhaba, bugün müzik kulağı geliştirme ve makamları ayırt edebilmenin çeşitli taktiklerinden bahsedeceğim.

Öncelikle bu işle ilgilenen herkesten duyduğunuz çokça dinlemelisin sözü ciddi manada önem arz ediyor ama burada unutulan bir nokta var. Çokça dinlemeliyiz ama dinleyeceğimiz şey nedir? Kendini bu yönde geliştirmek isteyen kişi öncelikle müziğin her türlüsünü dinlemeli ve dinlediği müziklerin hangi makamda olduğun araştırmalıdır. Sadece müzik dinlemek insanın makam bilgisini asla ilerletmez. Siz farklı farklı makam ve türlerde şarkılar dinledikçe kendinizi geliştirirsiniz. İlla pop dinlemenize gerek yok. Türkü, ilahi, sanat müziği gibi farklı alanları da incelemeniz sizi çok ileri götürecektir. Enstrüman el müzikleri çokça dinleyin. Sözsüz sadece müziğin olduğu ama başlıkta da makamının yazdığı enstrüman kayıtlarını dinleyin. Kendinize bir liste oluşturun. Örneğin: hicaz şarkılar, nihavent şarkılar, uşşak, hüzzam vs. Beğendiğiniz ve makamını öğrenebildiğiniz şarkıları bu listelere kaydedin ve dinlediğiniz şarkının mutlaka makamını bilin. Hicaz keman taksimi, hüseyni ud taksimi gibi başlıklar çokça mevcut.

Bir enstrüman edinebilirseniz bu da çok işinizi görecektir. Hoşunuza giden enstrümanı alıp kursta bulabilirseniz bir tık daha ileriye gideceğinizden şüpheniz olmasın.

İnternetten bu alanda uzman kişilerin videolarını izlemeyi de unutmayın.

Şimdi de diğer bir önemli kısım, dinlediğini söyleyebilmek. Belirli bir süre dinlediğiniz şarkılar artık zihninize yerleşecek ve bunları mırıldanmaya başlayacaksınız. Kendi söylediğiniz şarkıları kaydedip bunları dinleyerek karşılaştırmalar yapın ve hatalı bulduğunuz yerleri düzeltin. Şarkı makamının dışına çıkmayacak şekilde illa taklit üzerine değil de bazı yerlere özgün kendi nağmelerinizi katabilirsiniz. Tabi ki ilk başlangıçta taklit üzerine gitmeniz doğal olan ama ilerledikçe kendinizden de bir şeyler katabildiğinizi görmek sizi çok mutlu edecektir.

Nota öğrenme şansınız varsa mutlaka değerlendirin. Eğer bu konuda bilgili birini bulabilirseniz yardım isteyin ama artık internette de bu eğitim videolarını günümüzde bulmak çok kolaylaştı. Youtube’daki nota videolarından da faydalanabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse her türlü müzik, her türlü makam ve her türlü enstrümanın dinleyin ve kulaklarınızın müziğin her yönüne aşina olmasını sağlayın. Müzik dinlerken gözlerinizi kapatın ve şarkıyı hissetmeye çalışın, o şarkının kaydının nasıl yapıldığını vs düşünün, müziği yaşamaya çalışın. Kendiniz söylerken de hissederek okumaya çalışın. Farklı farklı makamlarda dinlediğiniz şarkılar ve özellikle dinlediğiniz şarkının makamını araştırmak bir süre sonra hiç bilmediğiniz bir şarkının makamını doğru tahmin etme ve sonrasında direkt olarak anlayabilmenizi sağlayacak. Tabi ki bunların hepsi için ilk olarak sabır ve istek gerekiyor. Yaptığınız her işi ancak severek yaparsanız başarılı olursunuz şimdiden başarılar dilerim.

  Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
*Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.